Agroturystyka Kaszuby dla miłośników przyrody


 

Niewątpliwą atrakcją dla miłośników przyrody i fotografii są ptaki gniazdujące na okolicznych mokradłach w sąsiedztwie Wdy i jej kanału. Najbardziej widowiskowe i najgłośniejsze są żurawie. Prawie każdego wieczora słychać ich donośny klangor. Spotkać można również dzikie gęsi, bociany, kaczki i łabędzie. Żurawie są bardzo płochliwe dlatego dobrze jest mieć ze sobą statyw żeby można było robić nieporuszone zajęcia czy filmy z większej odległości. W ramach Agroturystyki Kaszuby wskażemy miejsca w których można spotkać (nie są to miejsca gniazd lęgowych)

Jezioro Wdzydzkie


 

Najbardziej znanym jeziorem Kaszub jest Jezioro Wdzydzkie. Ze względu na warunki przyrodniczo-krajobrazowe utworzono Wdzydzki Park Krajobrazowy. Jezioro jest szóstym pod względem głębokości wśród jezior Polski (68 m) a jego powierzchnia wynosi prawie 1500 ha. Niespotykane są liczne wyspy jeziora. Jest ich osiem a największa to Ostrów Wielki o długości 3 km. Kompleks jezior: Wdzydzkie, Radolne, Jelenie i Gołuń wraz z przepływającą przez jeziora Wdą jest prawdziwym rajem dla żeglarzy i kajakarzy. W Przystani Żeglarskiej w Borsku-Jeziornej ( 5 km. od Sosnowej Zagrody) wynająć można jacht, kajak oraz rower wodny. Jacht można wypożyczyć mając patent żeglarza jachtowego. Każdy jacht posiada koje do spania i kuchenkę z pełnym wyposażeniem a niektóre toaletę. Można więc spędzić na jeziorze kilka dni. Koszt czarteru w zależności od jachtu wynosi od 100 zł do 230 zł poza weekendem i 240 zł do 500 zł w czasie weekendu. Poza sezonem ceny wynoszą odpowiednio 80 zł do 180 zł i 200 zł do 400 zł. Obok Przystani znajduje się bar z kuchnią regionalną.
Polecamy również spływy kajakowe Wdą.Płynąć można z Borska do Wojtala (12 km), z Borska do Czarnej Wody (20 km) lub z Bąka do Wojtala (8 km). Zapewniamy transport do miejsca startu oraz po zakończeniu spływu. Koszt wyposażenia kajaka dwuosobowego wynosi 30 zł za dobę oraz za transport 1,50 zł za km.

Bory Tucholskie - droga do jeziora Droga do przystani jachtowej Kaszuby Jezioro Wdzyckie Kaszuby Jezioro Wdzyckie i Bory Tucholskie Kaszuby Jezioro Wdzyckie Jachty na Jeziorze Wdzyckim Kaszuby Jezioro Wdzyckie Kaszuby Jezioro Wielewskie

 

Kalwaria Wielewska


 

Kalwaria Wielewska jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Zbudowana została w latach 1915-1925 wg projektu Teodora Mayera. Składa się z 23 obiektów: 14 kaplic, 6 rzeźb oraz ambona w kształcie łodzi z żaglem, pustelnia i święte schody. Większość obiektów znajduje się na zalesionej Białej Górze na Jeziorem Wielewskim.

Kaszuby widok na Kalwarię Wielewską Kaszuby Jezioro Wielewskie Kaszuby Kalwaria Wielewska Kaszuby Jezioro Ciepłe Początek Kalwarii Wielewskiej Kaszuby Kalwaria Wielewska Kaszuby Kalwaria Wielewska Kaszuby Kalwaria Wielewska Kaszuby Kalwaria Wielewska droga przez las