Kaszuby

Kaszuby to najpiękniejszy i najbardziej atrakcyjnie turystycznie część Polski. Atrakcyjność Kaszub porównywana jest z krajobrazami Szwajcarii, stąd potoczna nazwa tego regionu to „Szwajcaria Kaszubska”. Pełna jest pagórków pokrytych lasami, jezior i krętymi rzekami.

Bory Tucholskie malownicze zakola Wdy

Zakola Wdy

Miejscowość do której chcemy Państwa zaprosić to Rysiny, położone w środku Borów Tucholskich w południowej części Kaszub, pomiędzy Borskiem nad Jeziorem Wdzyckim a Wielem nad Jeziorem Wielewskim. Najbliższe miejscowości to Wiele i Karsiny oraz Bąk i Żebrowo.
Nasza osada jest jedyną w promieniu kilometra w środku Borów Tucholskich na skraju uroczej łąki w niedalekim sąsiedztwie Wdy i jej kanału.

Bory Tucholskie

Zgodnie z artykułem w Ekspresie Kaszubskim ( http://expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/ ) las jest wielkim producentem życiodajnego gazu, jakim jest tlen. Tu będziemy oddychać zupełnie innym powietrzem niż w mieście. Ocenia się, że w metrze sześciennym powietrza leśnego jest od 46 do 76 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w miejskim powietrzu. Drzewa leśne mają zdolność do wytwarzania wokół siebie kilkumetrowej strefy wolnej od groźnych bakterii i mikroorganizmów. Taki obszar tworzą przede wszystkim sosny, brzozy oraz jałowce.

Kaszuby nasza zagroda

I właśnie te gatunki drzew rosną w okolicy Rysin.

Wchodząc do lasu od razu poczujemy specyficzny żywiczny zapach o terpentynowej nucie. Są to olejki eteryczne zawierające monoterpeny – mają one działanie terapeutyczne, przesycony nimi las przynosi człowiekowi odprężenie i wyciszenie, przywraca równowagę psychiczną, łagodzi i leczy stany lękowe. Całe środowisko leśne korzystnie wpływa na psychikę człowieka poprzez wszystkie zmysły. To w lesie znajdziemy optymalne warunki, aby odpocząć od hałasu. W lesie słychać jedynie szum koron, śpiew ptaków… Z kolei stonowane oświetlenie, a w gęstym lesie półmrok, daje odpocząć zmęczonym oczom.

Pobyt w lesie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, spokojne otoczenie dobroczynnie wpływa na obniżenie stresu. Wycieczka do lasu może również przyczynić się do spadku poziomu cholesterolu w organizmie, gdy połączymy spacer leśnymi ostępami z różnymi formami aktywności fizycznej (gimnastyka, biegi, jazda na rowerze itp.).
Sanatoria specjalizujące się w leczeniu chorób układu oddechowego lokalizuje się w bezpośrednim sąsiedztwie borów sosnowych.

Wszystko to zapewniamy w naszej Zagrodzie. Dlatego jeszcze raz zapraszamy na wakacje na Kaszubach.